Poslali jsme dárek školákům do Afghánistánu

Šířava 28. 1. 2010

Začínal advent. A tehdy za námi přichází naše třídní, jestli bychom nechtěli pomoci školákům v Afghánistánu zasláním školních pomůcek. Ani vteřinu neváháme a souhlasíme téměř jednohlasně. Postupně přinášíme pastelky, tužky, propisky, sešity, papíry, fixy, mýdla a další školní potřeby, které jsou pro nás takovou samozřejmostí. Pozadu nezůstává ani naše třídní a přichází se svou troškou do mlýna, tedy přináší sady fixů a mýdla. Když už jsou naše skříňky se školními věcmi vyklizené, kasičky prázdné a školní vybavení nakoupeno, když už i rodiče přispěli něco ze svých firem, předáváme naši třídní sbírku řediteli školy. Postupně se přidávají ještě další tři třídy se svými třídními učiteli a zapojuje se i vedení školy.

Tato dobročinná akce nás přiměla k zamyšlení. Nikdy jsme o takové každodennosti, někdy i nutném zlu, jako je škola, nepřemýšleli, ale teď se od naší třídní po zhlédnutí snímků z Afghánistánu dozvídáme, že školní vzdělání pro každého není zdaleka takovou samozřejmostí, jak si myslíme. Afghánistán je země nesmírně zaostalá, války a vláda Talibanu omezily přístup ke vzdělání všem dětem, navíc dívky se vzdělávat nesměly vůbec, což přetrvává i po pádu Talibanu jako důsledek přísného dodržování islámského náboženství. Číst a psát zde umí jen něco přes 20 % obyvatelstva, to je na začátku 21. st. šokující údaj. Zaráží nás i nerovnoprávné postavení žen ve společnosti…

Přejeme školákům, hlavně holkám, ať si naše dárky co nejdříve užijí, protože jim budou předány prostřednictvím humanitární sbírky 5. kontingentu provinčního rekonstrukčního týmu ISAF v provincii Lógar.

My sami si uvědomujeme, že v dnešním světě konzumu je možné projevit malou pomoc, solidaritu a altruismus nejen v čase předvánočním, ale za každé situace. Vždyť náš svět je neustále zmítán jednou přírodní katastrofou za druhou a potřební lidé žijí i vedle nás…

studenti třídy H2.T