Gastrojunior Brno 2010

Oldřich Baďura 17. 3. 2010

Stalo se tradicí, že se studenti naší školy s příchodem jara „vrhají“ do soutěžního klání. Pro diváky i přátele moderní gastronomie připravili pokrmy, dezerty a nápoje, kterými se prezentovali na 16. ročníku mezinárodního mistrovství ČR kuchařského, cukrářského a číšnického umění, soutěže mladých odborníků v oblasti gastronomie – Gastrojunior 2010 na brněnském Výstavišti.

Za časných ranních hodin 3. března 2010 vycestovala delegace juniorů z řad budoucích kuchařek, servírek a cukrářek, pochopitelně pod ostřížím zrakem řemesla znalých trenérek do zmiňovaného Brna.

Po nezbytných administrativních úkonech došlo na losování pořadí v soutěži. Los určil jasné startovní pořadí prvního soutěžního dne: cukrářky první a pátou, kuchařka druhou startovní pozici. Servírka pak bohužel – poslední, desátou. Taková je soutěžní realita, čekání je nekonečné …

Cukrářky, Klára a Kristýna, vstoupily do boje o medaile s odhodláním připravit čtyři porce moderního teplého dezertu, odvozeného od tradiční české gastronomie v časovém limitu 45 minut, který by byl součástí tříchodového restauračního menu. Základní surovinou na přípravu dezertu byl mák, měkký tvaroh a povidla. Kristýna Leczová nazvala svůj soutěžní výrobek Malinové pokušení z vaflového těsta, plněné tvarohovou a povidlovou náplní, zalité malinovým želé, zdobené karamelovou ozdobou, doplněné malinovou a tvarohovou omáčkou. Její výkon byl oceněn bronzovou medailí medailí. Stříbro pak získala Klára Kocíková za teplý dezert s názvem Podzimní překvapení z máku, ořechové náplně, povidel a tvarohu, doplněné hruškovým pyré, vanilkovou omáčkou a zmrzlinou, zdobené křupavou oplatkou.

Kuchařka Božena Urbanová
Kuchařka Božena Urbanová

Kuchařka Boženka startovala ze třetí pozice kulinářského klání a byl před ní nelehký úkol připravit čtyři porce moderního teplého pokrmu s hlavní a odlehčenou přílohou v časovém limitu 45 minut. U kuchařů byl základní surovinou Rib Eye, chlazené jihoamerické maso z mladých býčků. Soutěžící měli za úkol připravit čtyři porce pokrmu, jehož hlavní součástí bude 150g steak s vhodnou českou přílohou. Před zahájením soutěžního úkolu si soutěžící vylosoval „na přání hosta“ – jednu ze tří možností tepelné úpravy, podle které bude steak připravovat a to buď nepropečený krvavý, mírně propečený a propečený. Výborně připravená Božena prezentovala porotě pokrm s názvem Rib Eye steak s bramborovým závinem, smetanovým ragout ze žampionů, cuketou a mrkví na zázvoru doplněnou omáčkou demi-glace s portským vínem. Pokud se týká tepelné úpravy masa, tak i ta byla losována před zahájením soutěžního úkolu ze tří možností, a to steak saignant neboli rare (nepropečený krvavý), či steak point nebo-li medium (mírně propečený) a poslední možností byl steak bien cuit čili well done – propečený. Její výkon byl oceněn stříbrnou medailí.

Servírka Michaela ač poprvé, předvedla své číšnické dovednosti a zde je na místě dodat, s velkou elegancí a profesionálním nadhledem. Pouze dvacet soutěžních minut jí muselo stačit k přípravě ovocného dezertu v tradičním pojetí regionů a teplého alkoholického nápoje pro dvě osoby, včetně servisu, před zraky hostů. Míša připravila ovocný desert s názvem Hanácký šmak pod peřinkou jogurtovo-ovocného krému se švestkovým ragú a nápoj s názvem Sluneční svit. Po skončení soutěžního úkolu pak následovala jazyková zkouška, což byla komunikace s hostem v jazyce anglickém. Velmi přísná porota ocenila výkon naší studentky stříbrnou medailí.

Gastrojunior je bezesporu soutěží, která se řadí mezi nejprestižnější klání v oblasti moderní gastronomie. Za šestnáct let své existence se stala významným pojmem v kulinářském světě.

Rib Eye steak
Rib Eye steak

Brněnská soutěž etablovaná jako mezinárodní mistrovství České republiky, je výjimečná tím, že zde soutěží nejlepší junioři z České republiky, kteří mají možnost konfrontovat své umění se zahraničními účastníky. Pro naše studenty se tato soutěž stala v letošním roce místem, kde s úspěchem předvedli svou šikovnost, kreativitu, nasazení a chuť prezentovat své kulinářské, cukrářské a číšnické dovednosti a obhájili své místo mezi juniorskou elitou, a tak opakovaně prokázali vysokou úroveň a kvalitu výuky na SŠGS v Přerově.

Gastrojunior se tak nestává jen soutěžní přehlídkou gastronomie, ale nabízí mladým gastronomickým odborníkům cestu na další soutěže a podílí se na jejich odborném růstu a v neposlední řadě zvyšuje jejich cenu na trhu práce.