GASTROHRADEC 2012: STŘÍBRO A BRONZ

Pavel Fridrich 22. 4. 2012

VII. ročník soutěže o titul Mistr republiky kuchař a cukrář a dále XVII. ročník národní soutěže kuchařského a cukrářského umění Gastro Hradec 2012 probíhal 19. dubna 2012 v krásném městě na soutoku Labe a Orlice, ve městě přezdívaném Salon republiky, které si již získalo pevné místo v moderní gastronomii. Pro tento rok byly do soutěže zakomponovány i poslední změny v zadání jednotlivých kategoriích na základě nových propozic světové kuchařské asociace WACS pro kuchařskou olympiádu IKA 2012.

Studenti šířavské školy soutěžili v kuchařských a cukrářských juniorských kategoriích. V kuchařské kategorii předvedl svou tvořivost v oboru Jindřich Bednář, který reprezentoval školu Slavnostní mísou pro osm osob. Na ní představil originální výtvory s názvy, jako např. Vepřová panenka v kabátku z divoké rýže s tykvovými semínky, Kachní prsíčka v silném demi glasse plněná špenátem, uzenou roštěnou a sušenými rajčaty nebo Krůtí terinka prokládaná filátky kachních prsíček a liškami, na které při jejich zhotovení dohlížela učitelka odborného výcviku Miroslava Skasková.

Hudební múza byl název výrobku autorky, žákyně Kristýny Leczové, která soutěžila v kategorii Umělecké cukrářství, na kterou ji připravila učitelka odborného výcviku Jitka Kochová. Šikovné ruce cukrářky Veroniky Chalupové, pod vedením odborné učitelky Petry Vránové vyrobily mísu plnou sladkostí v kategorii Petit Fours pod názvy Malinový mls, Pistáciový puk, Kokosová koulička a Pomerančové želé.

Gastro Hradec je soutěží, která se zařadila mezi ty prestižní v oblasti moderní gastronomie. Za dobu své existence se stala významným pojmem v kulinářském světě. O to víc je potěšující, že žák Jindra Bednář se svými výrobky získal v kategorii juniorů a v tak velké konkurenci krásné čtvrté místo, stejně tak i cukrářky Kristýna a Veronika, které dosáhly na bronzové medaile. Soutěž v Hradci Králové je pro šířavské další z mnoha, na které s úspěchem předvedli svou šikovnost, kreativitu a chuť prezentovat své kulinářské a cukrářské dovednosti. Gastro Hradec se tak nestává jen soutěžní přehlídkou gastronomie, ale nabízí mladým gastronomickým odborníkům cestu na další soutěže a podílí se na jejich profesním růstu.