GASTROJUNIOR 2012 V OSTRAVĚ: ŠÍŘAVŠTÍ OBSADILI PŘEDNÍ PŘÍČKY!

Pavel Fridrich 19. 10. 2012

Ostravské výstaviště Černá louka se v závěru minulého týdne probudila nejen do mlhavého rána, ale i do centra gastronomického dění, na které se sjeli kuchařští junioři dobývat pomyslný kulinářský svět. Jedni zkušení a ostřílení ze soutěžních kol minulých ročníků, druzí v nejistotě a očekávání okamžiků příštích s nadějí na úspěch. Přesto se tento zájem o to, ukázat svou práci před zraky jiných, po náročném a dlouhém každodenním tréninku cení. Nejinak tomu bylo i v Střední škole gastronomie a služeb, kdy za časných ranních hodin 19. října vycestovala delegace juniorů z řad budoucích gastronomických profesionálů, pochopitelně pod ostřížím zrakem řemesla znalých trenérek do zmiňované Ostravy.

Cukrářky, Milena a Kristýna vstoupily do boje o medaile a postup do národního kola s odhodláním připravit čtyři porce teplého nebo studeného moučníku s použitím bramborového těsta v časovém limitu 45 minut. Základem moučníku bylo těsto připravené z vařených nebo syrových brambor. Moučník musel obsahovat surovinu z tajného koše a musel být koncipován jako součást tříchodového restauračního menu pro  mezinárodní klientelu.

Kuchař David startoval ze sedmé pozice kulinářského klání a byl před ním nelehký úkol: připravit čtyři porce moderního teplého pokrmu s přílohami v časovém limitu 45 minut. Základní surovinou se stala vepřová pečeně s kostí bez panenky v kuchyňské úpravě.Součástí soutěžního úkolu bylo i zapracování dvou tajných surovin ze spotřebního koše, které si David vylosoval 20 minut před samotnou soutěží. Bylo to tofu a slanina, které musel zakomponovat do soutěžního pokrmu.

Obor servírka reprezentovala studentka Markéta. Ta předvedla své dovednosti před komisí a zde je na místě dodat: krásně, sebevědomě, elegantně a hlavně na vysoké profesionální úrovni. Dvacet soutěžních minut jí muselo stačit k přípravě teplého moučníku s povinným oloupáním jablka a jeho další úpravou pro 2 osoby včetně servisu šumivého vína před zraky hostů.

Po hodinách snahy, odvahy a neustálém přemítání „co jsem udělala a neudělala“ bylo dobojováno a zbývalo několik málo hodin do vyhlášení výsledků. A zase ta nervozita a přání zvítězit nebo alespoň se slušně umístit a hlavně… dostat se do národního kola.

Účast v národním kole je věc prestiže juniorských gastronomů, protože tam už jsou jen ti nejlepší z celé republiky. Naši reprezentanti se tam po právu nominovali. Nejlépe, se zlatou medailí za 1. místo v oboru číšník se umístila Markéta Krejčí. Zlatou medaili za druhé místo si odvezl za své dovednosti kuchař David Bednařík. Cukrářka Milena Ježková se stříbrem obsadila 3. místo v absolutním pořadí a také Kristýna Leczová odjela se stříbrnou medailí, kterou obdržely za svoje cukrářský výtvory. Výsledkovou listinu můžete prohlédnout zde.

A mimochodem, jen tak na závěr: všechna první tři místa jsou místa v absolutním pořadí dvoudenního ostravského klání. Šířavští tak za sebou nechali velkou konkurenci jiných gastronomických škol. No řekněte, není to úspěch? Je obrovský, nečekaný a zasloužený. Poděkování tak patří nejen soutěžícím, ale i odborným učitelkám Mgr. Aleně Blažkové, Ludmile Horákové, Jitce Kochové a Petře Vránové.

Tak v Brně na shledanou a přijeďte nám fandit, budeme to potřebovat!