Soutěž Callebaut cup 2013

Petra Vránová 13. 2. 2013

Žákyně 3. ročníku Milena Ježková z oboru cukrář se zúčastnila za Juniorský tým AKC SMS soutěže Callebaut cup 2013 pořádané společnostmi Barry Callebaut s.r.o. a Almeco s.r.o. Soutěž se konala při příležitosti konání festivalu profesionální gastronomie GASTRO TOUR  v rámci veletrhu TOP GASTRO v termínu 7. – 10. 2. 2013 na Výstavišti Praha – Holešovice.

Soutěž se konala ve dvou kolech pódiového vystoupení, kde si účastníci z Moravy vylosovali startovní čísla hned do prvního kola. Nemuseli potom čekat a neměli takovou trému. Všichni byli vedle sebe v řadě a měli přehled, jak to jde sousedovi. Úkolem měli vytemperovat čokoládu Callebaut (hořkou, mléčnou nebo bílou) dle svojí potřeby na výrobu pralinky. Na pódiu vytemperovali čokoládu, vylili formu, naplnili skořápku pralinky ganaží a zavíčkovali formovanou pralinku. Dalším úkolem bylo předvést máčení pralinky a zdobení pralinek. Posledním úkolem na pódiu bylo sestavit kavárenský dezert na talíře a prezentovat. Dezert měl být zhotovený z čokolády Callebaut a odekorovaný  omáčkou nebo ozdobou opět z čokolády Callebaut.

Na pódiové vystoupení měli čas 2 hodiny, které vyplnili pěkně připravenou prací z čokolády. Čistota temperance čokolády byla pěkná a skoro bez chyb. Pracovní místo si udržovali v čistotě a přehledně. Pracovali samostatně bez pomoci doprovodu. A to hlavně zdůrazňuji, protože došlo k menšímu nedorozumění ohledně máčení pralinky, kterou podle instrukcí původně neměli dělat. Většina z Moravy to zvládla dobře.

Bohužel ale naše úsilí nestačilo a neumístili jsme se na prvních třech místech, která měla hodnotné ceny, jako kurz o výrobě čokolády v Chocolate Academy, prohlídka továrny – Barry Callebuat, Wieze, Belgie nebo dárkový poukáz v hodnotě 1500,- Kč na nákup výrobků Callebaut.

Milena si pod vedením UOV Petry Vránové připravila pralinky s názvem Pistáciový marcipán, Švestkový mls, Pomerančový sen. Kavárenský dezert s názvem Raspberry mousse.