GASTRO JUNIOR: JEDNOU ZLATO, DVAKRÁT STŘÍBRO

Pavel Fridrich 19. 11. 2013

07-P1100612 Další ročník soutěže Gastro Junior 2013 se letos konal pod záštitou Střední školy gastronomie a hotelnictví ve Frenštátě pod Radhoštěm. Přesněji řečeno, konalo se zde zatím jen regionální kolo, ze kterého vzešly nominace soutěžících do národního kola, které se uskuteční v lednu 2014 na Výstavišti v Brně. Frenštát se tak stal v závěru minulého týdne centrem kulinářského umění. Juniorští gastronomové tak přijeli dobývat pomyslný kulinářský svět.
Nejinak tomu bylo i ve Střední škole gastronomie a služeb, kdy za časných ranních hodin 14. listopadu vycestovala delegace juniorů z řad budoucích kuchařů, číšníků a cukrářek, samozřejmě pod ostřížím zrakem řemesla znalých trenérek do zmiňovaného centra gastronomického dění, snad trochu v nejistotě a očekávání okamžiků příštích a s nadějí na úspěch.
03-P1100568Cukrářka Tereza vstoupila do boje o medaile a postup do národního kola s odhodláním připravit v čase 45 minut čtyři porce moučníku za použití modrého máku v časovém limitu 45 minut. V moučníku musel být mák tepelně zpracovaný a moučník připravený jako součást tříchodového restauračního menu pro mezinárodní klientelu.
Kuchař Pavel Blažek startoval z šesté pozice kulinářského klání a byl před ním nelehký úkol: připravit čtyři porce moderního teplého pokrmu s hlavní a odlehčenou přílohou v časovém limitu 45 minut. Základní surovinou pro soutěžní úkol kuchařů bylo připravit pokrm s použitím kančí kýty a kančího hřbetu, nejlépe v kombinaci s tajnými surovinami, které si vylosoval před přípravou jídla a nejlépe s těmi, jež vychází z kulinárních tradic regionu.
01-P1100549Číšník Jindřich předvedl své dovednosti a zde je na místě dodat: sebevědomě a hlavně profesionálně. Patnáct soutěžních minut mu muselo stačit k přípravě nealkoholického a alkoholického punče po 2 porcích včetně servisu před zraky hostů.
Po hodinách vypětí bylo dobojováno a zbývalo několik málo okamžiků do vyhlášení výsledků.
Zase ta nervozita a přání zvítězit nebo alespoň se dobře umístit a hlavně… dostat se do národního kola. Účast v celostátním kole je věc prestiže juniorských gastronomů, protože zde už jsou jen ti nejlepší z celé republiky. A šířavští se tam po právu nominovali.
Nejlépe, se zlatou medailí se umístil Jindra Bednář, který soutěžil v oboru číšník. Stříbrné medaile si vybojovali díky svým dovednostem kuchař Pavel Blažek a cukrářka Tereza Špalková, kterou obdržela za svůj cukrářský výtvor.
A mimochodem, jen tak na závěr pro všechny to byla v soutěži Gastro Junior premiéra, kdy před zraky diváků a poroty předvedli dovednosti, které museli natrénovat během několika málo dnů.
O tom, že se jim to podařilo, svědčí absolutní pořadí, kde šířavští nechali za sebou velkou konkurenci. No řekněte, není to úspěch? Ano je, obrovský, nečekaný a zasloužený.
Tak v Brně na shledanou a přijeďte nám fandit, budeme to potřebovat!

10-P1100624 09-P1100623 08-P1100619