Svatomartinské víno je na Bečvě

Oldřich Baďura 8. 11. 2013

Již brzy, 11. 11. v 11 hodin, zazvoní skleničky naplněné prvním vínem nového ročníku 2013. Jedná se o vína svěží, ovocitá, která zrála několik týdnů během nichž získala svůj osobitý charakter.
Aby víno mohlo nést značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůdy Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, což jsou vína bílá nebo Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké, což jsou vína červená. Tato vína jsou posuzována stobodovým systémem jakosti vína dle vzhledu (čirost a barva), vůně (intenzita,čistota, harmonie), chuti (intenzita, harmonie, perzistence) a celkového dojmu.
Označení Svatomartinské víno se ve spojitosti s vítáním nového vína začalo používat již za císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba a některá vína byla tou dobou ve sklepě tzv. vyčištěna, a proto bylo zvykem ochutnávat novou úrodu. Svatomartinské bylo vždy spojeno s časem bohatého hodování a veselí. Odtud pochází dnešní již tradiční spojení – svatomartinská husa a Svatomartinské víno.
Přijďte do naší školní restaurace Bečva ochutnat a vychutnat mladá vína, bílý Müller Thurgau a růžové Svatovavřinecké a skvělou svatomartinskou husu.

Dr. Baďura