Soutěž O Priessnitzuv dortík

Martin Kovář 16. 1. 2014

2014-01-15_01Dne 15. 1. 2014 se v krásném horském městě Jeseník konal 10. ročník soutěže odborných dovedností s mezinárodní účasti mladých cukrářů pod názvem „O Priessnitzův dortík“. Této prestižní a náročné soutěže se zúčastnila studentka Střední školy gastronomie a služeb Přerov, Kateřina Juchelková, žákyně 1. ročníku. Všichni soutěžící přivezli slavnostní dort, na soutěži museli nazdobit 2 tvary perníku o velikosti 15-20 cm a následovně vyrobit z čokoládové polevy ČOKOLÁDOVOU MAŠLI o různé velikosti a tvaru. Kateřina svůj dort nazvala Sladké tajemství.

Studentka měla náročný den, kdy musela v brzkých ranních hodinách vstát a očekávala ji dlouhá, náročná, ale příjemná cesta do Jeseníku. Po příjezdu si vylosovala startovní číslo, pod kterým vystavovala dortík Sladké tajemství. Pod tímto číslem potom vystupovala při dvou pódiových vystoupeních, na kterých prezentovala nejen svoje umění, kterému se naučila během krátké doby, ale hlavně školu. Bojovala a pracovala tak usilovně, že se za zhotovení čokoládové mašle umístila na 3. místě.

2014-01-15_02 2014-01-15_03 2014-01-15_04

Porota neměla jednoduchou práci, protože každou část soutěže musela hodnotit samostatně. Při hodnocení dortu posuzují chuť, vzhled a pracnost. U ostatních soutěžních kategorií hodnotí pracnost, vzhled, čistotu práce a celkovou zručnost soutěžících. Soutěžící pracují před ostřížími zraky poroty a také hlavně před zraky široké veřejnosti.

Touto cestou děkuji Kateřině Juchelkové za reprezentaci Střední školy gastronomie a služeb Přerov, Šířava 7.

Petra Vránová