Šířava na Gastro Hradec 2014

Martin Kovář 7. 4. 2014

04V metropoli Královéhradeckého kraje ležící na soutoku Labe s Orlicí proběhl dne 3. 4. 2014 XIX. ročník národní soutěže kuchařského a cukrářského umění s mezinárodní účastí a IX. ročník mistrovství republiky kuchařů a cukrářů Gastro Hradec Vitana cup 2014.

Školu reprezentovaly Kateřina Juchelková a Jitka Hrazdilová. Aby se stačila dopravit na sraz, musela děvčata po úporné více než měsíční přípravě výrobků na pracovišti vstávat ve 2 hodiny ráno. Z Přerova jsme odjížděli ve 3 hodiny a do Hradce Králové dorazili po 5. hodině ranní. Žákyně připravily stoly a potom vystavily a naaranžovaly svoje exponáty. Výrobky soutěžily v kategorii artistika – umělecké zhotovení exponátů z karamelu, koření, tuku, ledu, vosku anebo z něčeho jiného.

Kateřina Juchelková si na tuto soutěž připravila postavičky, které oděla do historických šatů. Exponát vytvářela denně dva měsíce. Vyrobený je z mléčné modelovací hmoty, K2, krajky a karamelu. Kateřina získala za svoje úsilí bronzovou medaili.

Jitka Hrazdilová vyrobila MEDVÍDKA PŮ A JEHO KAMARÁDY. Postavičky jsou vysoké 35 cm a váží 16 kg. Exponát připravovala měsíc a jí obětovaný čas byl po zásluze odměněn bronzovou medailí.01

Obě děvčata jsou žákyně prvního ročníku oboru cukrář. Jejich ruční práce je svědomitá, pečlivá a mají v ruce preciznost a jemnost. Dokáží pozorovat předmět a udělat ho tak, jak vypadá ve skutečnosti.

Soutěžící měly vyčerpávající den, po brzkém vstávání a stresujícím čekání na výsledky završil celou soutěž pozdní návrat. Ale jejich úsilí a odhodlání je velké a doufám, že se soutěže zúčastní i příští rok, protože už ví, co je čeká.

Děkuji děvčatům za usilovnou přípravu na soutěž, jejich usilovné snažení a jejich jemnou práci.

UOV Bc. Petra Vránová

03 02