Exkurze do ekocentra Sluňákov

Věra Kouřilová 30. 9. 2014

DSC_0036Dne 25. 9. 2014 jsme s 19 studentkami prvního ročníku oboru Kosmetička vydali na exkurzi do Horky nad Moravou. Naším cílem bylo seznámení se s nově otevřeným areálem ekologického centra Sluňákov, který nese název Dům přírody a je branou do CHKO Litovelského Pomoraví.
Po příjezdu do ekocentra se nás ujal velice milý personál, který nás provedl po jednotlivých stanovištích areálu. Seznámil nás jak s historií výstavby, tak s vizemi jednotlivých architektů, kteří se na nynější podobě areálu podíleli. Jednotlivé zastávky v Domu přírody jsou tvořeny tak, aby podnítily vztah k přírodě a snažily se nabudit návštěvníka, aby vnímal své okolí více smysly.
lesnichram1První místo, do kterého nám byl umožněn vstup, se jmenuje Rajská zahrada, která nenápadně kopíruje tvar Noemovy archy – už při prvním nakouknutí nám byl dopřán úžasný pohled na prostor, kde se mísila scenerie dřeva a kamení a všude kolem byly vystlány polštáře z vysazených bylin roztodivných tvarů, barev i vůní. Poté jsme se studentkami procházeli kouzelným lesem, ve kterém se nacházela tři stanoviště. Zde se děvčata seznamovala s koloběhem hmoty (rozpad stromů), vyzkoušela si stromový telefon či kopírovala let ptáka. Studentky též mohly vidět rozdíl toku vody přírodním korytem řeky a uměle vytvořeným. Dalším zajímavým místem byl Lesní chrám, který je vybudován z dubových sloupů. Uvnitř jsou umístěny lavice, na nichž lze rozpoznat čtyři světové strany, podle data narození zkoumat svou povahu či najít přidružený druh stromu svému datu narození. Poté jsme navštívili Sluneční horu, která se tyčila vysoko k nebi a působila majestátně. Zde se střetávaly veškeré živly a každému z nich byl věnován nějaký prvek uvnitř hory. Znovu zde byla možnost vnímat více počitků několika smysly najednou. Během prohlídky jsme přešli po několika dubových mostech, které v sobě měly vyrytá slova, která se vždy vztahovala k jednomu lidskému smyslu nebo živlu. Každý most byl také obohacen nápisem v Braillově písmu.
Děvčatům se exkurze velmi líbila, tudíž toto místo k návštěvě doporučujeme. Doufáme, že toto ekologické centrum v brzké době znovu navštívíme.

DSC_0028DSC_0029DSC_0031DSC_0032

DSC_0033DSC_0034DSC_0037DSC_0038