Dvě zlaté a jedna stříbrná medaile ze soutěže Gastro Junior – Bidvest Cup 2014 v Ostravě

Jitka Kochová 1. 12. 2014

06-P1140223Dne 27. a 28. 11. 2014 probíhal 21. ročník gastronomické soutěže cukrářů, kuchařů a číšníků Gastro Junior – Bidvest Cup 2014/2015. Soutěž se konala na SŠ společného stravování Ostrava – Hrabůvka.

Naše škola měla zastoupení ve všech soutěžních oborech. Za obor cukrář soutěžila Michaela Remešová – žákyně 2. ročníku, za kuchaře Pavel Blažek – žák 2. ročníku a za číšníky Monika Valešová – studentka oboru hotelnictví, 3. ročník.

04-P1140189Cukráři měli v zadání výrobu 4 porcí teplého nebo studeného ovocného moučníku. Úprava moučníku záležela na soutěžících. Michaela si vybrala flambování ovoce. Její výrobek se skládal z flambované hrušky, flambovaných brusinek, kefírovo – perníkového dortíku hruškového krému a vanilkové zmrzliny. V čase 45 minut musela vyrobit 3 porce pro komisaře a 1porci na výstavu. Navíc 20 minut před začátkem soutěže si vylosovala dvě tajné suroviny, které do tohoto výrobku musela zapracovat.

Michaela Remešová za své vystoupení získala stříbrné ocenění.

05-P1140192Kuchař Pavel Blažek měl za úkol 4 porce moderního teplého pokrmu s přílohami v časovém limitu 45 minut. Na výběr měl ze dvou základních surovin. První surovinou byla treska obecná a filet s kůží, druhou surovinou bylo mleté hovězí maso. Pavel svůj výrobek pojmenoval: ,,Aljašská treska pošírovaná uzeným lososem a treska s kmínem na omáčce z červeného rybízu, jáhlovo – merlíkový nákyp se špenátem, dušená cuketa na másle“. Stejně jako u cukrářů musel zapracovat do svého výrobku dvě tajné suroviny, které dostal od poroty 20 minut před začátkem soutěže.

Pavel Blažek si vybojoval zlaté umístění.

01-P1140140Číšníci měli za úkol přípravu 2 porcí aperitivního nebo digestivního koktejlu včetně servisu. Dále měli přípravu studeného předkrmu pro dvě osoby. To vše před zraky hostů v časovém limitu 15 minut. Monika si připravila aperitivní koktejl ,,Géant“ a jejím moučníkem byl, ,,Noček z citrónového lososa a čerstvého kopru, doplněný o višňové balsamico, podávaný s toustovými trojhránky.“ Svůj výstup zakončila jazykovou zkouškou při komunikaci s hostem.

Monika Valešová získala za své bezchybné vystoupení zlaté ocenění.