Soutěž „O Priessnitzův dortík“

Martin Kovář 16. 1. 2015

Dne 14. 1. 2015 se naše škola zúčastnila 2015_01_14 03cukrářské soutěže „O Priessnitzův dortík“. Soutěž pořádala Střední škola gastronomie a farmářství Jeseník ve spolupráci s Priessnitzovými lázněmi, IREKS ENZYMA a podnikatelským svazem pekařů a cukrářů. Jednalo se o 11. ročník přehlídky odborných dovedností s mezinárodní účastí pro obor cukrář junior.

V této soutěži prověřují dovednosti soutěžících tři soutěžní kategorie, které jsou náročné na přípravu i zručnost. První kategorie je výroba dortu – tentokrát na téma ROČNÍ OBDOBÍ. Soutěžící si tedy mohly vybrat buď konkrétní roční období anebo zakomponovat na dort postupně celý rok. Hodnotila se chuť a vůně, vzhled a pracnost zhotovených výrobků.

Žákyně Kateřina Juchelkov2015_01_14 01á vytvořila dort, který ukazuje všechna čtyři roční období od jara až po zimu. Každé roční období na dortu zastupuje charakteristický prvek – v jarní části žákyně vymodelovala petrklíče a sněženky, v letním hnízdo ptáčka s vajíčky a za ním větvička šípkové růže, podzim představuje větvička šípků, borovicová větev se šiškou a opadlé barevné listí různých listnatých stromů a zimu charakterizuje zasněžený svah se sáňkami a ptáčkem v šále. Pro chuť dortu si vybrala korpus z cukety a doplněný rebarborovo‑jahodovým želé a tvarohovým krémem. Svůj dort nazvala „Koloběh roku a jeho umění“.

2015_01_14 02Druhou kategorii, kterou musí soutěžící v pódiovém vystoupení podstoupit, je zdobení 2 ks perníčků o velikosti 15–20 cm. Tvar perníčků je pro soutěžící až do vystoupení tajný – určuje jej předsedkyně poroty až těsně před zahájením daného úkolu. Zdobí se cukrovou polevou – glazurou. Zdobení musí být jemné, stejnoměrné a hlavně originální.

Poslední pódiové vystoupení spočívá ve výrobě čokoládové mašle z polevy Mohreglanz. Poleva se musí nahřát na správnou teplotu, mírně vychladit a nanést na igelitové proužky, které se tvarují do tvarů slziček, nechají se ztuhnout a potom tvarují do různých tvarů mašlí. Výborná mašle nesmí obsahovat prasklé nebo polámané slzičky a hlavně se musí lesknout.

Kateřina po usilovné přípravě získala za mašli vynikající 2. místo, za zdobení perníku 8. a celkově 7. místo. Velmi děkuji za její usilovnou práci nejen ve škole, ale i doma a zároveň mě těší vzorná reprezentace školy.

Další naše žákyně Jitka Hrazdilová se2015_01_14 04 této soutěže zúčastnila za Juniorský a seniorský tým AKC, pobočku Severní Morava a Slezsko. Dort zhotovila jako jarní období a nazvala ho „Jarní tajemství lesa“. Vymodelovala lesní krajinku se zvířátky a rybníčkem. Pro chuť dortu si vybrala čokoládový korpus s rybízovým želé a jemným krémem ze zakysané smetany a tvarohu. Její úsilí bylo odměněno 4. místem v kategorii čokoládová mašle a celkově obsadila 9. místo. Slečně děkuji za reprezentaci jak juniorského týmu AKC ČR, pobočky Severní Moravy a Slezska i naší školy.

Bc. Petra Vránová