Šířava na gastronomické soutěži v Hradci Králové

Martin Kovář 20. 4. 2015

2015_04_09 Gastro Hradec 4V metropoli Královéhradeckého kraje ležící na soutoku Labe s Orlicí proběhl dne 9. 4. 2015 XX. ročník národní soutěže kuchařského a cukrářského umění s mezinárodní účastí a X. ročník mistrovství republiky kuchařů a cukrářů Gastro Hradec – Vitana Cup 2015.

Náročné soutěži předcházela více než měsíční příprava výrobků a i průběh samotného soutěžního dne byl vyčerpávající – vstávání ve 2 hodiny ráno, ve 3 odjezd z Přerova, kolem 5. příjezd do Hradce Králové a hned rychlá příprava stolů a soutěžních exponátů.

Kateřina Juchelková zhotovila výrobek v kategorii Slavnostní dort o minimální hmotnosti 2 kg zdobený ručně dělanou dekorací pod názvem Tajemství paví krásy. Vyrobila dort ze dvou druhů šlehané hmoty, z kakaové a světlé, plněný pišingrovou náplní a potažený potahovací hmotou K2. Zdobený byl karamelovou ozdobou ve tvaru páva, boky dortu pak vymodelovanými větvičkami plané růže a rozkvetlými květy z karamelu. Dort měl vzhled řeckého sloupu, na kterém seděl krásný karamelový páv s bohatým ocasem. Kateřina získala za svoje úsilí bronzovou medaili a obhájila tak umístění z loňského roku.

2015_04_09 Gastro Hradec 2Milena Ježková, která soutěžila za Juniorský a seniorský tým AKC ČR, pobočka Severní Morava a Slezsko, se zúčastnila kategorie artistika. Je to kategorie, ve které se připravují umělecké exponáty z karamelu, koření, tuku, ledu, vosku nebo jiných potravin. Milena si vybrala výrobu benátských masek, na které použila suroviny jako GUM PASTA, SMARTFLEX FLOWER WONER, KRÁLOVSKÁ GLAZURA, KARAMEL. Výrobek nazvala Karneval v Benátkách. Jednalo se o dvě masky v barvách Itálie a karamelovou ozdobu – růži. Masky připravila a nechala ztuhnout, potom je nabarvila a dozdobila jedlou krajkou a glazurou.

Soutěžící měli vyčerpávající den, po brzkém vstávání, stresujícím čekání na výsledky a večerním příjezdu do Přerova děkuji děvčatům za práci při přípravě i během soutěže. Doufám, že se zúčastníme i příští rok, děvčata už ví, co je čeká a jejich odhodlání je velké.

Bc. Petra Vránová

2015_04_09 Gastro Hradec 1 2015_04_09 Gastro Hradec 6 2015_04_09 Gastro Hradec 3 2015_04_09 Gastro Hradec 5