Nové závěrečné zkoušky učebních oborů

Zdeněk Šišma 19. 6. 2015

Po zkouškách dospělosti žáků studijních oborů SŠ gastronomie a služeb Přerov přišli na řadu také žáci učebních oborů. V těchto dnech vrcholí jejich úsilí o úspěšné završení tříletého studia získáním výučního listu.

Žáci třetích ročníků učebních oborů poprvé v letošním školním roce 2014 – 2015 skládají závěrečné zkoušky podle jednotného zadání, které je sestaveno se záměrem možnosti srovnání kvality jednotlivých škol, jež vyučují stejné učební obory.

Největší novinkou pro žáky je povinnost zpracovat k praktické části závěrečné zkoušky samostatnou odbornou práci, ta je pak součástí hodnocení praktické části. Během praktické zkoušky musí žáci svoji odbornou práci obhájit nejen v jazyce mateřském, ale také v angličtině nebo němčině.

Jako první mají svoji malou zkoušku dospělosti za sebou žákyně třídy C 3.P. První výuční listy si odnesly žákyně učebního oboru Prodavač a včerejším dnem do dospělosti úspěšně vstoupily také žákyně oboru Cukrář. Právě budoucích cukrářek se dotkla změna v zadávání závěrečných zkoušek. V samostatné odborné práci měly za úkol zhotovit slavnostní výrobek – dort, který byl tematicky zaměřen k zadaným slavnostem. Při závěrečné prezentaci jejich výrobků se tedy objevily dorty ke kulturním událostem, jako třeba Mezinárodní den dětí, Den muzeí, či se sportovním zaměřením – na míčové, zimní, vodní sporty a také tance. K vidění byl také dort upečený pro příležitost oslavy Dne ptactva.

 

Žáci zbývajících dvou učebních oborů, Kadeřník a Kuchař – číšník, mají za sebou dvě třetiny závěrečných zkoušek, tedy část písemnou a praktickou.

Na žákyně oboru Kadeřník čekal také náročný úkol v podobě zpracování odborné práce, jejíž téma si vylosovaly a následně ji připravily podle fotografií dámských účesů. Ty byly zaměřeny na tvorbu současnou, historickou či fantazijní. Dívky proto musely najít vhodnou modelku s odpovídajícím typem vlasů a účes připravit tak, aby se co nejvíce podobal zadání z fotografie. Kromě tohoto úkolu měly žákyně zvládnout během určené doby dámskou úpravu vlasů střihem a melírováním. Ani na muže se nezapomnělo, neboť nedílnou součástí zkoušky byla také úprava účesu pánského.

Žáci oboru Kuchař – číšník byli z předcházejících let zvyklí k praktickým závěrečným zkouškám zpracovávat dokumentační práci, proto zařazení zpracování samostatné odborné práce pro ně takovou novinkou nebylo. Budoucí kuchaři a číšníci si v únoru vylosovali zadání svých odborných prací a podle něj museli sestavit slavnostní tabuli k dané události. Její součástí bylo slavnostní menu s hlavním jídlem, které si připravili dle vlastního receptu. Žáci tak přemýšleli, jak nejlépe připravit tabuli a menu k následujícím tématům: Gastronomie jako zrcadlo kultur, Věda a technika v našem životě, Historické a kulturní dědictví a samozřejmě sport.

Budoucí kuchaři a číšníci zahájili své praktické zkoušky dovednostmi při přípravě moučníků a při obsluze hostů.

 

Následovala příprava a prezentace slavnostních tabulí podle zpracované odborné práce.

A zpět do kuchyně na přípravu hotových jídel a specialit dle odborné práce.

Prezentace připravených minutek před komisí.

A na závěr náročného dne obhajoba odborné práce v cizím jazyce.

Žáci oborů Kadeřník a Kuchař – číšník mají za sebou dvě třetiny závěrečných zkoušek. Věřím, že se jim bude i v poslední části dařit stejně jako při zkouškách praktických a během příštího týdne obdrží kýžený výuční list.

Šťastnou ruku při losování otázky u ústních závěrečných zkoušek přeje Zdeněk Šišma