Jazykově-vzdělávací pobyt v Rakousku

Šířava 15. 10. 2015

foto-13Ve dnech 4. – 9. října 2015 odjela v rámci projektu MŠMT – Podpora výuky jazyků (CZ.1.07/1.1.00/56.2248) skupina 20 vybraných žáků spolu s pedagogickým dozorem do Rakouska. Cílem tohoto projektu bylo jak načerpání jazykových znalostí, tak poznávání spolkové země Korutany.

Ubytovaní jsme byli v malebném městečku Villach, kde probíhala dopolední výuka německého jazyka s lektorkou Silke. Každý si mohl ověřit, jak dalece zvládá úskalí „druhého cizího jazyka“. Po vydatném obědě jsme vyráželi na cesty za poznáním. Navštívili jsme města Spittal an der Drau (muzeum s panoramatickou mapou Korutan), Klagenfurt (náměstí s Dračí kašnou a starou radnicí), Gmünd (muzeum automobilky Porsche).

foto-10Nezůstaly nám utajeny ani přírodní krásy této spolkové země. Vyjeli jsme horskou dráhou na Goldeck (výška 2 000 m n. m.), kde jsme se setkali s letošním prvním sněhem. Na rozhledně Pyramidenkogel nám počasí přálo více, a proto jsme mohli obdivovat Wörthersee v celé jeho kráse.

Nevynechali jsme ani plavbu po řece Drávě. Líbila se nám i krápníková stalaktitová jeskyně Obir (656 schodů) na samotné hranici se Slovinskem. Jedním z nejsilnějších zážitků byla projížďka vyhlídkovou vysokohorskou silnicí údolím Malta s mnoha vodopády k nejvyšší přehradě Rakouska (200 m vysoká hráz) Kölnbrein. Krátkou zastávku jsme měli i v ZOO Happ (hadi, želvy, pavouci, agamy).

foto-14Velkým dobrodružstvím pro všechny byla návštěva Affenbergu (Opičí hory). Procházeli jsme se mezi 155 volně žijícími opicemi makaky a pozorovali jsme jejich zábavné kousky.

Po večeři jsme se toulali večerním Villachem (kostely sv. Mikuláše, Jakuba, radnice).

Šest dní uteklo jako voda a už jsme balili kufry domů. Na zpáteční cestě jsme udělali zastávku v Mozartově rodišti – Salzburgu. Po krátké procházce centrem (Dóm, kostel sv. Františka a Petra) a kouzelnými zahradami zámku Mirabell jsme se vydali na zpáteční cestu. Na všech cestách nás provázeli PaedDr. Jan Říha a jeho mladá kolegyně Petra. Oba dva se nám po celý pobyt věnovali na sto procent a o každém místě nám poskytli detailní informace. Pohodlný autobus spolehlivě a zručně řídil pan Laďa Vašíček.

Domů jsme se vrátili sice unaveni, ale spokojeni a plni nesmazatelných dojmů a zážitků. Do Korutan bychom se chtěli všichni určitě znovu podívat.

Mgr. H. Boudová
Mgr. M. Střípková