Soutěž „O Priessnitzův dortík“

Martin Kovář 21. 1. 2016

jesenik-2016-1Dne 20. 1. 2016 se naše škola zúčastnila cukrářské soutěže „O Priessnitzův dortík“. Soutěž pořádala Střední škola gastronomie a farmářství Jeseník ve spolupráci s Priessnitzovými lázněmi, firmou IREKS ENZYMA a Podnikatelským svazem pekařů a cukrářů. Jednalo se o 12. ročník přehlídky odborných dovedností žáků oboru cukrář junior s mezinárodní účastí. Soutěž proběhla v krásných prostorách lázní Priessnitz vystupujících z malebné zimní krajiny s rozhledem na zasněžené vrcholky Jeseníků.

Soutěžící prokazovali dovednosti ve třech soutěžních kategoriích, které byly náročné na přípravu, dokonalé zvládnutí potřebných dovedností a zručnost. Prvním úkolem bylo vyrobit dort na téma SVATBA. Hodnotila se chuť a vůně, vzhled a pracnost zhotovených výrobků. Žákyně Kateřina Juchelková si vybrala několikapatrový dort s bílou potahovací hmotou, zdobený nevěstou a ženichem. Zvolila ořechovo-čokoládovou příchuť doplněnou máslovým krémem.

jesenik-2016-2Druhou kategorií – pódiovým vystoupením – bylo zdobení 2 ks perníčků o velikosti 15–20 cm. Tvar perníků byl pro soutěžící až do vystoupení tajný, tvary určila předsedkyně poroty a rozdala těsně před zahájením daného úkolu. Zdobilo se cukrovou polevou – glazurou. Zdobení muselo být jemné, stejnoměrné a hlavně originální.

Poslední kategorií byla letošní novinka, a to potahování velkého dezertu s pišingrovou náplní. Dezert doplňoval dort, a tak soutěžící připravila nevěstu, ženicha, polštářek na prstýnky a holubičku – to vše v 60 minutách.

Kateřina po usilovné přípravě získala celkové 4. místo a jednotlivě za dort 4. místo, v kategorii zdobení perníku 3. místo za modelovaný dezert 9. místo. Děkuji za její usilovnou přípravu nejen ve škole, ale i ve volném čase.

Bc. Petra Vránová