Navštívili jsme Blatničku

Šířava 6. 10. 2016

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV úterý 4. 10. 2016 se studenti oborů Hotelnictví a Podnikání vypravili do firmy Víno Hruška, s.r.o., se sídlem v Blatničce. Jde o ryze českou firmu, která se již 8 generací věnuje pěstování vinné révy a výrobě vysoce kvalitních vín. Tato firma hospodaří v současnosti na 40 ha vinic. Je to dynamicky se rozvíjející společnost, která je respektovanou firmou v oboru. Vinaře jsme proto osobně navštívili, abychom naše zatím teoretické vědomosti doplnili o zkušenosti a praktické znalosti nejen z oboru pěstování a výroby, ale i z oblasti marketingu, managementu a sommelierství.

Firemní vinice jsou v podhůří CHKO Bílých Karpat. Po návštěvě a prohlídce viničných tratí jsme se odebrali do školicího střediska. V rámci úvodní edukace jsme se dověděli, že podloží je tvořeno vápencem, který dodává vínu aromatičnost, mineralitu, a jílovci s vysokým obsahem draslíku, díky kterému zdejší vína získávají svou typickou svěžest a jedinečnou chuť.

Po návštěvě výrobních prostor studenti získali reálnou představu o výrobě vína od jeho mletí, přes proces kvašení, skladování a stáčení. V rámci řízené degustace byli studenti poučeni o jednotlivých odrůdách vinné révy a byly jim vyloženy i základní sommelierské znalosti.

Neméně důležitou součástí naší návštěvy bylo i seznámení s obchodní činností, včetně prezentace vín u potencionálních odběratelů, přes nabídku a konečný prodej.

Závěrem mohu konstatovat, že návštěva v Blatničce byla výrazným obohacením poněkud šedivé teorie a přinesla žákům mnoho nových znalostí a podnětů, které je možno čerpat pouze od zkušených praktiků.

Mgr. Marie Baďurová, vedoucí učitelka odborného výcviku

Ing. Jana Polová