Soutěž O Priessnitzův dortík 2018

Petra Vránová 5. 2. 2018

31. ledna 2018 se v Priessnitzových lázních konala cukrářská soutěž juniorů, na které předvedli své znalosti a dovednosti  studenti oboru Cukrář z různých koutů naší republiky.

Soutěž je pro účastníky náročná, protože musí zvládnout tři soutěžní disciplíny. V první disciplíně se jedná o slavnostní dort. Letošním tématem bylo ŘEKNI TO KVĚTINOU. Dort musí být veliký do 5 kilogramů a k tomu se zhotovuje pro porotu malý degustační dortík ze stejných surovin. Dort se do Kongresového sálu doveze již hotový a na místě se jen vystavuje pod anonymním číslem. S přípravou výstavního místa může pomoci doprovod soutěžícího. Vystavují se také všechny výrobky, které soutěžící během dne vytvoří.

Soutěžící Denisa Šťastná, žákyně prvního ročníku oboru Cukrář, čelila starším soutěžícím, druhákům a třeťákům, z jiných škol. Připravila si slavnostní dort pod názvem KVĚTY VE SKLE.  Chuť dortu byla čokoládová s dýňovou vložkou, mandarinková náplň s čokoládovou pěnou, potažený MIRRON polevou a zdobený želé květy.

Po hodnocení první kategorie začalo pro soutěžící pódiové vystoupení ve zdobení perníčků metodou 2D ART technikou. Královskou glazurou se vytvoří obrázek a potom se prachovými barvami odstínuje a zvýrazní stíny.  Na zvýraznění linie se může použít i líh. Na tento úkol měli soutěžící náročných a mnohdy nedostatečných 60 minut. Potom následovala malá přestávka s programem, v němž vystoupili žáci základní školy.

Při posledním vystoupení měli soutěžící za úkol ručně metličkou vyšlehat 250 ml smetany a zhotovit dvě porce restauračního moučníku vystavovaného za studena. Při výrobě tohoto moučníku museli soutěžící použít 6 ks lívanečků.

Za své úsilí získala Denisa 11. místo ve stříbrném pásmu.