PROJEKT ERASMUS+ – STÁŽE VE FINSKU A IRSKU

Tereza Hudečková 25. 6. 2018

Na konci školního roku 2017/18 přinášíme shrnutí metodické části projektu Erasmus+, jehož cílem bylo inspirovat, motivovat a aktivizovat učitele anglického jazyka z přerovské Střední školy gastronomie a služeb v rámci jejich profesních životů.

S touto vizí se angličtinářky Mgr. Jana Černá a Mgr. Tereza Hudečková zúčastnily dvou týdenních stáží v zahraničí, a to v irském Dublinu a finských Helsinkách. Seznámily se s historií a kulturou daných zemí, jejich vzdělávacími systémy, načerpaly nové zkušenosti a inspiraci pro výuku a své poznatky předaly svým kolegům a žákům.

Stáž ve Finsku se uskutečnila ve dnech 7. – 14. října 2017 a pořádající španělská agentura English Matters zajišťovala v těchto převážně deštivých a chladných dnech aktivity pro celkový počet 120 účastníků – učitelů různých oborů ze 14 evropských zemí včetně Irska, Německa, Portugalska, Rumunska a jiných. Program byl rozdělen do tří částí. Učitelé nejprve díky přednáškám a exkurzím v hlavním městě nabyli kulturně historické povědomí o Finsku a jejich obyvatelích. Následně navštívili v menších skupinách tři různé typy školských zařízení a zažili tak na vlastní oči, jak může vypadat výuka v zemi, která v posledních letech ovládá dle srovnávacích testů žebříčky vzdělanosti. Závěr týdne patřil jednodennímu pobytu v hlavním městě Estonska – Tallinnu, vzdáleném dvě hodiny cesty trajektem.

Návštěva hlavního města Irska Dublinu se konala ve dnech 25. 2. – 3. 3. 2018. Této stáže se zúčastnili pedagogové ze 17 evropských zemí a z Japonska. Díky tomu tak návštěva Irska povýšila nad evropskou úroveň. Česká republika měla 5 zástupců z různých českých základních i středních škol. Celkem se zde sešlo kolem 120 pedagogů. Jejich hlavními úkoly bylo aktivně se podílet na projektových aktivitách, seznámit se a spolupracovat se svými evropskými kolegy, předat si vlastní zkušenosti, porovnat národnostní rozdíly, nebo si najít partnery pro případnou budoucí spolupráci. Na tento týden měla organizace English Matters pro účastníky připravený opravdu bohatý program. Od úvodního seznámení, přednášky o irské kultuře, historii a vzdělávání, prohlídku historických památek a univerzitní knihovny, výlet na irský venkov až po návštěvu tří škol, kdy učitelé měli možnost blíže nahlédnout do školního prostředí a navštívit i vybrané vyučovací hodiny. V polovině týdne tento plán bohužel přerušila sněhová bouře Emma, v zemi byl vyhlášen nejvyšší stupeň nebezpečí a život v Irsku se prakticky zastavil. Organizátoři se nicméně nevzdali a připravili náhradní program v podobě poutavých přednášek.

Mgr. Jana Černá, Mgr. Tereza Hudečková