Archiv článků do roku 2010


Články jsou převzaty ze starých webových stránek školy. Z tohoto důvodu není většina odkazů uvnitř článků funkčních. I tak články dobře dokumentují dění na naší škole.

Basketbal dívky - krajské finále SŠ, Přerov 5.11.2002

Rozhodly poslední dvě minuty turnaje

V úterý 5.listopadu se uskutečnil další z řady středoškolských turnajů. V tělocvičně SOŠ a SOU Šířava 7 se sešla nejlepší dívčí basketbalová družstva ze 4 okresů Olomouckého kraje. Ke krajskému finále do Přerova se probojovala z okresních kol družstva Gymnázia Jeseník, Gymnázia Šumperk a Gymnázia Čajkovského Olomouc. Přerovský okres zastupovaly vítězky okresního kola, dívky Gymnázia J.Blahoslava, pětici doplnily hráčky domácí SOŠ a SOU Šířava 7. Vítězné družstvo krajského finále mělo zajištěný postup do kvalifikace východní skupiny, která se hraje v Břeclavi 28.listopadu o postup do celorepublikového finále.

Turnaj zahajoval zápas domácích hráček Šířavy proti studentkám G Šumperk. Domácí neponechaly nic náhodě a šumperské dívky s přehledem od úvodního rozskoku přehrávaly. Úvod domácí zvládly na výbornou, s družstvem Šumperka si poradily 30:13.

Ve druhém zápase se představily největší favoritky, dívky z G J.Blahoslava, proti nim na palubovku vyběhly hráčky G Čajkovského. Začátek zápasu vyšel favoritkám, které si vybudovaly dostatečný náskok. Poté se hra vyrovnala a olomoucké dívky dokázaly snížit na rozdíl jediného bodu. Schylovalo se k závěrečnému dramatu. Přerovské hráčky v závěru zpřesnily střelbu a utkání dotáhly k vítěznému konci. Výsledek 35:20 pro Přerov.

Třetí zápas přivedl na palubovku Družstva G Jeseník a G Olomouc. Reprezentantky Olomouce nezaváhaly a jesenické družstvo porazily 33:16.

Čtvrtý zápas - G J.Blahoslava proti G Šumperk, papírově jasná záležitost. Favorizované Přerovačky nedokázaly proměňovat vyložené příležitosti, stav utkání byl více než vyrovnaný. Družstva se střídala ve vedení, nedokázala si vytvořit výraznější bodový rozdíl. Rozhodly poslední vteřiny, kdy se štěstí přiklonilo na stranu přerovského družstva. Přerov zvítězil nad Šumperkem 30:28.

V pátém utkání na sebe narazily domácí dívky Šířavy a reprezentantky G Čajkovského. Domácí hráčky soustředěným výkonem nedovolily v utkání žádné komplikace. Zápas s přehledem dovedly do vítězného konce 30:13.

Druhou polovinu turnaje otevřelo utkání G J.Blahoslava a G Jeseník. Přerovské favoritky tentokráte zápas zvládly na výbornou a se snaživým soupeřem si hladce poradily 30:17.

Celkově sedmé utkání proti sobě svedla družstva Olomouce a Šumperka. Tento zápas rozhodoval o umístění na 3. a 4. místě. Zápas byl vyrovnaný, družstva bojovala o každý bod. Ve druhé půli získalo družstvo Šumperka slibný náskok, který se zdál rozhodující. Olomoucké dívky velkou bojovností nepříznivý stav obrátily ve svůj prospěch. Třetí místo bylo na dosah, ale míč je kulatý a ve vypjaté koncovce neudržely olomoucké hráčky nervy na uzdě. Pouhé 2 vteřiny před koncem odpískali rozhodčí dvě technické chyby Olomouce. Z nařízených trestných hodů šumperské družstvo otočilo rozhodnutý výsledek utkání na konečných 29:28 pro G Šumperk.

Osmé utkání proti sobě postavilo družstvo Jeseníku a domácí dívky ze Šířavy. Domácí dívky si s družstvem Jeseníku poradily hladce 21:9 a mohly myslet na poslední turnajový zápas proti druhému přerovskému celku, G J.Blahoslava.

Předposlední zápas sehrály opět dívky z Jeseníku, proti nim nastoupily šumperské hráčky. Šumperk nezaváhal a potvrdil vítězstvím 26:14 své celkové třetí místo v turnaji.

Poslední zápas byl vyvrcholením celého turnaje. Na palubovku nastoupily dva dosud neporažené celky, družstvo G J.Blahoslava a domácí hráčky Šířavy. Vítěz utkání se stal také vítězem celého turnaje a postupujícím do dalších bojů. Zápas měl vyrovnaný průběh. Žádné z družstev si nevytvořilo rozhodující náskok. Necelé tři minuty před koncem děvčata ze Šířavy úspěšným trojbodovým hodem zvýšila náskok a posílila naděje na velké vítězství. Bohužel v nepravou chvíli se začalo dařit nejlepší hráčce G J.Blahoslava , Anně Sýkorové. Během posledních minut vyrovnala a otočila skóre ve prospěch svého družstva. Hráčky G J.Blahoslava odrazily závěrečný nápor domácích a vítězstvím 32:28 si zajistily první místo v turnaji a postup do kvalifikace.

Konečné výsledky: 1. G J.Blahoslava - 8 bodů, skóre 127:93; 2. SOŠ a SOU Šířava - 6, 109:67; 3. G Šumperk - 4, 96:102; 4. G Olomouc - 2, 94:110 a 5. G Jeseník - 0, 56:110. Byly také vyhlášeny a odměněny nejlepší hráčky týmů: Anna Sýkorová 42b (G JB), Kateřina Konvičková 36b (SOŠ), Kateřina Nováková 35b (G Šu), Veronika Vacová 26b (G Ol) a Lucie Kalinová 20b (G Je).

 

 

 

Pořadatelé ze SOŠ a SOU Šířava děkují rozhodčím za objektivní rozhodování všech deseti zápasů turnaje, Martinovi Kulíškovi, Tomáši Fridriškovi, Milanu Popkovi a Martinovi Ptáčkovi. Pořadatelé přejí vítěznému družstvu hodně úspěchů v dalších bojích v kvalifikaci východní skupiny a věří, že se probojuje až do celorepublikového finále, kde bude reprezentovat nejen svoji školu, Gymnázium Jana Blahoslava, ale i náš přerovský okres.