Archiv článků do roku 2010


Články jsou převzaty ze starých webových stránek školy. Z tohoto důvodu není většina odkazů uvnitř článků funkčních. I tak články dobře dokumentují dění na naší škole.

Kroměřížská koktejlová soutěž

Účast na juniorských barmanských soutěžích se pro žáky SOŠ a SOU, Přerov, Šířava 7 stala již samozřejmostí. Několikrát do roka tak vyrážejí obhájit své vydobyté pozice z let minulých a ne jinak tomu je i v roce letošním. Poslední účastí v soutěži byla Kroměřížská koktejlová soutěž jednotlivců a dvoučlenných družstev, která se uskutečnila 9.února 2005.

SOŠ a SOU, Přerov, Šířava 7 reprezentovaly v této soutěži žákyně Tereza Orosová a Lucie Kolaříková. Tereza se soutěžního klání v přípravě míchaných nápojů zúčastnila již po několikáté, Lucie zkusila své štěstí poprvé. Úkolem soutěžících bylo připravit long drink, kdy receptura musela obsahovat určité množství značkového nápoje. Dekorace nápojů se vyrábějí a kompletují během přípravy nápoje. Výroba drinku je však i časově limitovaná, v případě této soutěže byl limit pro výrobu 5 porcí nápoje 7 minut. Míchání nápojů je jedním z atraktivních způsobů přípravy nápojů. Vyžaduje to však jistou dávku kreativity, umění kombinace, výbornou znalost jednotlivých surovin a samozřejmě zručnost, rychlost a pohotovost barmana. To vše dala do přípravy svého long drinku jménem Tyrkysové moře i Tereza. Potvrdila tak získáním zlatého diplomu za tento nápoj, dovede obhájit své pozice a vynikajícím způsobem tak reprezentuje i školu. V pozadí přípravy na tyto typy soutěží stojí učitelka odborného výcviku Marie Zemánková, která děvčatům pomáhá při sestavování receptur a vede je po odborné stránce v době tréninku před soutěží. Nezanedbatelným přínosem je také pravidelné pořádání barmanského kurzu pro žáky školy v době jarních prázdnin ve spolupráci s renomovanými lektory České barmanské asociace. Tereza i Lucie však nespí na vavřínech a v současné době se již pilně připravují na další soutěž v Prostějově, kde své dovednosti předvedou na koktejlové soutěži Hanácký pohár 2005.

Tereza Orosová Tereza Orosová Tereza Orosová