Archiv článků do roku 2010


Články jsou převzaty ze starých webových stránek školy. Z tohoto důvodu není většina odkazů uvnitř článků funkčních. I tak články dobře dokumentují dění na naší škole.

Charitativní akce "Adopce v balíčku"

Třída nástavbového studia naší školy se zapojila do charitativního projektu nadace ADRA nazvaného Adopce v balíčku. Již z názvu vyplývá, že se nejedná o adopci běžnou ale o adopci formou věcných darů. K tomuto účelu byly vybrány děti z Kosova a Bosny.

Naše třída se rozhodla adoptovat dítě z Kosova. Po vyplnění dotazníku z nadace ADRA nám byl přidělen malý, avšak již na první pohled velmi šikovný chlapec jménem Jetmir Maliqi. Okamžitě se stal oblíbencem celé třídy, která jej brzy překřtila jménem "Čestmír".

Jetmirovi je 11 let a chodí do šesté třídy. Spolu se svou maminkou a dalšími čtyřmi sourozenci bydlí ve dvoupokojovém bytě, avšak z důvodů vytápění rodina pobývá pouze v jedné místnosti. Jetmirova maminka je nezaměstnaná a jediný příjem pro rodinu je 70 euro sociálních dávek měsíčně. Z toho lze usoudit, že sociální a ekonomická situace se ani z daleka nepřibližuje té naší.

Obsah našeho balíku pro Jetmira na zimu se skládal především z věcích nepostradatelných pro život, jako je třeba teplá zimní bunda, pevná obuv, přikrývka, svetr, ponožky a spodní prádlo. Z hygienických potřeb pak kapesníčky, toaletní papír, krémy, pasta a kartáčky na zuby, ubrousky či zdravotní náplast. Dále psací potřeby, sešity, strouhátka, barevné fixy a omalovánky. Důležité jsou také základní suroviny jako mouka, rýže, olej, luštěniny, cukr a sůl. Našemu "synovi" chceme, jako všichni správní rodiče, udělat radost. Proto jsme do balíku přibalili vše, po čem touží i typický český kluk - spoustu hraček, autíček, plyšáků, bonbónů a lízátek.

Příspěvky spolužáků a dokonce i učitelů naší školy spočívaly buď ve finanční částce nebo v konkrétním daru. Velmi mile mě překvapila ochota, nadšení a rychlost, se kterou jsme během pěti školních dnů dokázali plně vybavit balíček dary. Dary velmi cennými a hodnotnými, a jsme přesvědčeni, že pro našeho malého Jetmira, jeho sourozence a maminku budou naše dary daleko potřebnější, než pro nás, a pomůžou jim alespoň částečně překonat jejich nelehkou situaci. Balík jsme odeslali tento týden do centra nadace ADRA, kde se postarají o doručení do rukou Jetmirovi rodiny.

Naše třída se pro mě stala důkazem, že i v dnešním světě plného sobectví a vypočítavosti některých jsou i tací, kteří se dokáží zastavit a zamyslet se nad životními osudy druhých, kteří nesní o přepychových domech nebo drahých automobilech, ale o klidném životě beze strachu, plném příměří, svobody, přátelství a lásky.